Prenajať či predať ? Poznáme odpoveď !

25.08.2020

V živote každého z nás sa naskytne situácia, kedy sa rozhodujeme o novom bývaní, zmene bydliska alebo sa zaoberáme nehnuteľnosťou, ktorá zostala opustená. V takej chvíli nám ako prvé napadne, či sa oplatí nehnuteľnosť predať alebo je lepšie ju prenajať a využiť ju na získanie vedľajšieho príjmu.

Časť ľudí si okamžite povie, že ceny nehnuteľností sú teraz vysoké, a preto je dobré to využiť a nehnuteľnosť predať. Lenže také jednoduché to nie je. Aké faktory treba pri tejto situácii zohľadniť?

📌 Prvou otázkou je, z akého dôvodu sa zaoberáme danou nehnuteľnosťou. Asi najčastejšia situácia je, že sa rozrastá vaša rodina a vy hľadáte väčší priestor. Úplne iná situácia môže nastať, ak ste nehnuteľnosť zdedili alebo máte napríklad investičný byt, ktorý prenajímate. Prvá otázka, na ktorú treba nájsť odpoveď znie:
☝️ "Čo urobím s peniazmi, ktoré za nehnuteľnosť získam? Odpoveď je kľúčom na to, či má zmysel nehnuteľnosť predať alebo prenajať.

❗️ 1. Hľadáme nový životný priestor.
Ak budete v najbližšej dobe hľadať nový domov, otázka financovania je úplne najdôležitejšia. Banky sú v poslednej dobe stále obozretnejšie a získať hypotéku nemusí byť vždy úplne jednoduché. Ďalším faktorom je vysoká cena nehnuteľností. Vlastníctvo nehnuteľnosti, ktorú môžete predať a minimálne z časti vďaka tomu vyriešiť kúpu nového bývania, je obrovská výhoda. V prípade, ak máte väčšiu sumu v hotovosti, bude získanie nového bývania výrazne jednoduchšie.

❗️2. Nepotrebujeme hotovosť
V prípade, ak nepotrebujete hotovosť na financovanie nového bývania alebo chaty, je predaj takmer zbytočný. Ceny nehnuteľností sú síce cyklické a môžu krátkodobo zase klesnúť, ale v dlhšom časovom horizonte nepretržite rastú. Jasným príkladom je pokles cien v čase celosvetovej finančnej krízy. Ku korekcii vtedy veľmi vysokých cien došlo v priebehu rokov 2009 - 2012. Od tej doby ale ceny nehnuteľností opäť rastú. Na predkrízovú úroveň sa dostali veľmi rýchlo a dnes sú omnoho vyššie, ako v roku 2008. Práve z týchto dôvodov je zbytočné predávať nehnuteľnosť, pokiaľ nemáte jasné využitie finančných prostriedkov, ktoré predajom získate.

❗️3. Špecifické prípady
Samozrejme nastávajú rôzne situácie, kedy majiteľ nehnuteľnosti síce nepotrebuje hotovosť, ale zároveň držanie nehnuteľnosti nie je najlepšou alternatívou. Namiesto toho je niekedy lepšie nehnuteľnosť predať a kúpiť inú za podobnú cenu. Napríklad v prípade, kedy je byt v dome zaťažený úvermi z revitalizácie. Vysoké náklady v podobe odvodov za byt zrážajú výnosy z prenájmu, a preto sa tento byt držať neoplatí. Takisto je potrebné zvážiť, kde sa nehnuteľnosť nachádza, aká bude jej priemerná obsadenosť, aký nájom je možné z nehnuteľnosti získať, či nepotrebuje rekonštrukciu a čo ďalej zariadiť, kým sa byt prenájme. Všetky tieto faktory neskôr preukážu, či je ekonomicky zmysluplné nehnuteľnosť ďalej držať.

❗️ 4. Nevyužité nehnuteľnosti
Nevyužité nehnuteľnosti tvoria ďalšiu špecifickú oblasť. Prekvapivo veľká časť nehnuteľností aj v mestách zostáva neobsadená. Takéto nehnuteľnosti chátrajú už len tým, že v nich nikto pravidelne nekúri a nevetrá. Ich cena teda nerastie tak, ako by mohla. Aj v tomto prípade je dobré stretnúť sa s profesionálom, ktorý je schopný rozpoznať možnosti využitia tohto priestoru. Niekedy sa nehnuteľnosť dá prenajať na bývanie, inokedy je to vhodný priestor napríklad ako sídlo firmy. Je prekvapivé, ako často dokáže profesionál prísť na riešenie, ktoré majiteľovi nehnuteľnosti vôbec nenapadne. Pritom je veľká škoda, ak dom či byt len chátra namiesto toho, aby svojim majiteľom zarábal.

Ak uvažujete nad tým, či je vhodnejšie nehnuteľnosť prenajať alebo predať, zastavte sa v našej kancelárií. Naši skúsení makléri s vami preberú situáciu a pomôžu vám nájsť najvhodnejšie riešenie, prípadne sa postarajú o samotný predaj alebo prenájom. Táto konzultácia vás navyše nič nestojí, iba trocha času. www.techreality.sk

🛎 Kontaktujte nás pre nezáväznú, bezplatnú konzuláciu... 

www.techreality.sk techreality@re-max.sk, 0905621188